SSNPM

Východní svätí pre súčasnosť

V pondelok 15. mája 2017 sa na Gréckokatolíckom arcibiskupskom úrade v Prešove uskutočnilo stretnutie vladyku Milana Lacha, pomocného prešovského biskupa s mladými výtvarníkmi. Stretnutia sa zúčastnili žiaci a študenti MŠ, ZŠ a SŠ, ktorí sa zapojili do výtvarnej súťaže Biblia očami detí a mládeže a projektu Východní svätí pre súčasnosť a ich práce sa umiestnili na prvých troch miestach v archieparchiálnom či metropolitnom kole. Za našu archieparchiu sa vyhodnotenia zo svojimi žiakmi zúčastnili sr. Ivana Sojková a sr. Jozefka Maníková.
Stretnutie sa konalo popoludní a začalo v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa, kde Miroslav Chorendžák predstavil históriu a súčasnosť katedrálneho chrámu a jeho poklady – kópiu Turínskeho plátna i relikvie blahoslavených biskupov – mučeníkov P. P. Gojdiča, V. Hopka a iných svätých. Stretnutie pokračovalo v priestoroch arcibiskupského úradu, kde v Expozícií stálej výstavy bola priblížená história i súčasnosť Prešovskej archieparchie. Stretnutie vyvrcholilo, keď všetkých zúčastnených prijal v Sále biskupov vladyka Milan. Po úvodnom príhovore odovzdal súťažiacim diplomy a vecné ceny.

Projekt Východní svätí pre súčasnosť je zameraný na spoznávanie života východných svätých a blahoslavených. V tomto školskom roku to už bol 9. ročník a ako predmet projektu bola vybraná blahoslavená Jozafáta Hordaševská. Aj naše sestry, ktoré vykonávajú školskú katechézu, sa zapojili so svojimi žiakmi do tohto projektu a dosiahli pekné výsledky nielen v archieparchiálnom kole, ale tie najlepšie práce dosiahli umiestnenie aj v metropolitnom kole.