SSNPM

Ďakovná púť gréckokakotolíkov v Ríme

V jubilejnom roku Prešovskej archieparchie a pri príležitosti 200. výročia zriadenia Prešovskej eparchie sa v dňoch 6. a 7. októbra v Ríme konala ďakovná púť Gréckokatolíckej cirkvi. Tejto púte sa zúčastnilo 1300 pútnikov, medzi nimi aj niektoré naše sestry zo Slovenska ( sr. Emanuela, sr. Regina, sr. Natanaela, sr. Ignácia a sr. Anna a sr. Jozefka). Prijal ich aj Svätý Otec František na osobitnej audiencii. Púť sa začala audienciou Svätého Otca Františka v Aule Pavla VI. predpoludním v sobotu, kde po úvodných pozdravoch zazneli príhovory Sv. Otca a prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka. Ďalším spoločným bodom ďakovnej púte bola o 15. hodine cirkevnoslovanská archijerejská svätá liturgia pri hlavnom oltári v Bazilike Santa Maria Maggiore. Hlavným slúžiacim bol prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak a koncelebrovali arcibiskup Cyril Vasiľ SJ a biskupi Milan Chutur CSsR, Peter Rusnák, Marián Andrej Pacák CSsR a Irenej Bilik OSBM a šesťdesiat kňazov.
V nedeľu púť pokračovala modlitbou Anjel Pána so Svätým Otcom Františkom na Námestí sv. Petra, kde sa spolu na jednom mieste zhromaždilo všetkých 1300 gréckokatolíckych pútnikov s červenými šálmi na pleciach. Ich červená farba symbolizuje skutočnosť, že Gréckokatolícka cirkev je cirkev mučeníkov.
V Bazilike sv. Petra Ďakovná púť Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku do Ríma vyvrcholila archijerejskou svätou liturgiou za hlavným oltárom pri Katedre sv. Petra. Homíliu ohlásil hlavný slúžiteľ vladyka Ján Babjak.

Text/foto: sr. Jozefka H. Maníková