Warning: Use of undefined constant minor - assumed 'minor' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /nfsmnt/hosting1_2/a/a/aa07f944-88a3-4a90-ac7b-5a15d30718c2/sluzobnice.sk/web/wp-config.php on line 6
Ďakovná púť gréckokakotolíkov v Ríme – Sestry služobnice Nepoškvrnenej Panny Márie Skip to main content

Ďakovná púť gréckokakotolíkov v Ríme

V jubilejnom roku Prešovskej archieparchie a pri príležitosti 200. výročia zriadenia Prešovskej eparchie sa v dňoch 6. a 7. októbra v Ríme konala ďakovná púť Gréckokatolíckej cirkvi. Tejto púte sa zúčastnilo 1300 pútnikov, medzi nimi aj niektoré naše sestry zo Slovenska ( sr. Emanuela, sr. Regina, sr. Natanaela, sr. Ignácia a sr. Anna a sr. Jozefka). Prijal ich aj Svätý Otec František na osobitnej audiencii. Púť sa začala audienciou Svätého Otca Františka v Aule Pavla VI. predpoludním v sobotu, kde po úvodných pozdravoch zazneli príhovory Sv. Otca a prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka. Ďalším spoločným bodom ďakovnej púte bola o 15. hodine cirkevnoslovanská archijerejská svätá liturgia pri hlavnom oltári v Bazilike Santa Maria Maggiore. Hlavným slúžiacim bol prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak a koncelebrovali arcibiskup Cyril Vasiľ SJ a biskupi Milan Chutur CSsR, Peter Rusnák, Marián Andrej Pacák CSsR a Irenej Bilik OSBM a šesťdesiat kňazov.
V nedeľu púť pokračovala modlitbou Anjel Pána so Svätým Otcom Františkom na Námestí sv. Petra, kde sa spolu na jednom mieste zhromaždilo všetkých 1300 gréckokatolíckych pútnikov s červenými šálmi na pleciach. Ich červená farba symbolizuje skutočnosť, že Gréckokatolícka cirkev je cirkev mučeníkov.
V Bazilike sv. Petra Ďakovná púť Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku do Ríma vyvrcholila archijerejskou svätou liturgiou za hlavným oltárom pri Katedre sv. Petra. Homíliu ohlásil hlavný slúžiteľ vladyka Ján Babjak.

Text/foto: sr. Jozefka H. Maníková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *